Топ-100 компаній Євросоюзу на Матриці: чому в зоні купівлі лише 4 зі 100
На Матриці з'явився новий список: сто найбільших публічних компаній Європейського Союзу за капіталізацією. Кожна має повну картку з рівнем якості, оцінкою ціни і вердиктом за моєю методологією.
Я подивився на всю сотню разом і порівняв з S&P 500 на тій самій Матриці. Висновок простий. Великих якісних компаній, які ростуть і не коштують надто дорого, у Європі дуже мало. Найкраща з них, ASML, є в моєму портфелі, і це один із моїх найбільших гейнерів.
Усі числа нижче з карток Матриці станом на 29.10.2026. Після кожного нічного перерахунку вони можуть змінитися.
Що за список і як ми його склали
- Склад: 100 найбільших компаній, зареєстрованих у країнах ЄС, за ринковою капіталізацією.
- Разом вони коштують близько $9,2 трлн. Це сума капіталізацій з карток Матриці.
- Без Великої Британії і Швейцарії: вони не в ЄС. Тому тут немає Nestlé, Novartis, Roche, AstraZeneca чи Shell.
- Кожна компанія має картку з тими самими правилами, що й американські. Методологію під Європу я не підганяв.
Таблиця даних
| Тікер | Компанія | Країна | Капіталізація |
|---|---|---|---|
| ASML | ASML | Нідерланди | $641 млрд |
| SAP | SAP | Німеччина | $276 млрд |
| OR.PA | L'Oréal | Франція | $251 млрд |
| SIE.DE | Siemens | Німеччина | $229 млрд |
| MC | LVMH | Франція | $211 млрд |
| TTE | TotalEnergies | Франція | $207 млрд |
| ITX.MC | Inditex | Іспанія | $198 млрд |
| ALV.DE | Allianz | Німеччина | $184 млрд |
| SAN | Santander | Іспанія | $170 млрд |
| AIR.PA | Airbus | Нідерланди | $169 млрд |
| NVO | Novo Nordisk | Данія | $169 млрд |
| IBE.MC | Iberdrola | Іспанія | $164 млрд |
| SU.PA | Schneider Electric | Франція | $161 млрд |
| BUD | Anheuser-Busch InBev | Бельгія | $161 млрд |
| STX | Seagate Technology | Ірландія | $159 млрд |
| ETN | Eaton | Ірландія | $153 млрд |
| ACN | Accenture | Ірландія | $149 млрд |
| RMS.PA | Hermès | Франція | $147 млрд |
| BBVA | BBVA | Іспанія | $139 млрд |
| DTE.DE | Deutsche Telekom | Німеччина | $134 млрд |
Джерело: картки Матриці Тараса Гука, ніч 29.10.2026. Ціни закриття станом на 28.10.2026; капіталізацію в євро, кронах і злотих картка переводить у долари за курсом ЄЦБ на ту саму дату.
Загальна картина: країни і сектори
Німеччина і Франція дають майже половину списку: 24 і 22 компанії, разом близько $4,2 трлн.
Далі:
- Нідерланди: 10;
- Швеція: 9;
- Іспанія: 8;
- Італія: 8;
- Ірландія: 7.
- кількість компаній
- капіталізація
Таблиця даних
| Країна | Компаній | Капіталізація | Частка суми |
|---|---|---|---|
| Німеччина | 24 | $2 трлн | 21,3 % |
| Франція | 22 | $2,2 трлн | 23,7 % |
| Нідерланди | 10 | $1,3 трлн | 13,8 % |
| Швеція | 9 | $595 млрд | 6,4 % |
| Іспанія | 8 | $892 млрд | 9,7 % |
| Італія | 8 | $654 млрд | 7,1 % |
| Ірландія | 7 | $833 млрд | 9,0 % |
| Данія | 4 | $311 млрд | 3,4 % |
| Бельгія | 3 | $270 млрд | 2,9 % |
| Фінляндія | 2 | $110 млрд | 1,2 % |
| Австрія | 1 | $46 млрд | 0,5 % |
| Люксембург | 1 | $45 млрд | 0,5 % |
| Польща | 1 | $44 млрд | 0,5 % |
Джерело: картки Матриці Тараса Гука, ніч 29.10.2026. Склад переліку станом на 27.10.2026.
Окремо про Ірландію. Сім «ірландських» компаній за бізнесом здебільшого американські, просто зареєстровані в Ірландії: Accenture, Eaton, Medtronic, Trane, Johnson Controls, Seagate і CRH. Торгуються вони в США.
За секторами у списку переважають банки і промисловість: по 20 компаній.
Далі:
- енергетика і комунальні послуги: 9;
- страхування: 6;
- транспорт і інфраструктура: 6;
- автовиробники, фармацевтика і споживчі бренди: по 5;
- люкс: 4.
- Топ-100 ЄС
- S&P 500
Таблиця даних
| Кошик | ЄС, компаній | ЄС, частка | S&P 500, компаній | S&P 500, частка |
|---|---|---|---|---|
| виробництво | 20 | 20,0 % | 111 | 22,2 % |
| банки | 20 | 20,0 % | 24 | 4,8 % |
| енергетика і комунальні послуги | 9 | 9,0 % | 37 | 7,4 % |
| страхування | 6 | 6,0 % | 27 | 5,4 % |
| споживчий бренд | 5 | 5,0 % | 29 | 5,8 % |
| сировина | 2 | 2,0 % | 30 | 6,0 % |
| фармацевтика | 5 | 5,0 % | 11 | 2,2 % |
| Софт за підпискою з високою маржею | 2 | 2,0 % | 26 | 5,2 % |
| транспорт та інфраструктура | 6 | 6,0 % | 3 | 0,6 % |
| ритейл | 1 | 1,0 % | 26 | 5,2 % |
| автовиробники | 5 | 5,0 % | 5 | 1,0 % |
| нерухомість (REIT) | 0 | 0,0 % | 28 | 5,6 % |
| бізнес-послуги | 1 | 1,0 % | 20 | 4,0 % |
| люкс | 4 | 4,0 % | 2 | 0,4 % |
| AI-інфраструктура з монополією на своєму вузлі | 2 | 2,0 % | 10 | 2,0 % |
| оборонка | 2 | 2,0 % | 10 | 2,0 % |
| Дата, рейтинги, індекси | 1 | 1,0 % | 14 | 2,8 % |
| керуючі активами | 2 | 2,0 % | 8 | 1,6 % |
| телеком-оператори | 2 | 2,0 % | 6 | 1,2 % |
| Платформи-агрегатори з мережевим ефектом | 1 | 1,0 % | 10 | 2,0 % |
| пам'ять, спекуляція | 1 | 1,0 % | 4 | 0,8 % |
| Підписочні сервіси з операційним важелем | 1 | 1,0 % | 4 | 0,8 % |
| біотех | 0 | 0,0 % | 8 | 1,6 % |
| медичні прилади | 1 | 1,0 % | 3 | 0,6 % |
| медичні послуги | 0 | 0,0 % | 7 | 1,4 % |
| Власники інтернету | 0 | 0,0 % | 6 | 1,2 % |
| медіа і розваги | 0 | 0,0 % | 6 | 1,2 % |
| ресторани | 0 | 0,0 % | 6 | 1,2 % |
| авіакомпанії | 0 | 0,0 % | 5 | 1,0 % |
| неоклауди | 1 | 1,0 % | 0 | 0,0 % |
| Платіжні мережі | 0 | 0,0 % | 5 | 1,0 % |
| ставки | 0 | 0,0 % | 3 | 0,6 % |
| подорожі і дозвілля | 0 | 0,0 % | 2 | 0,4 % |
| вивіз сміття і довкілля | 0 | 0,0 % | 2 | 0,4 % |
| агробізнес, спекуляція | 0 | 0,0 % | 1 | 0,2 % |
| крипто | 0 | 0,0 % | 1 | 0,2 % |
Джерело: картки Матриці Тараса Гука, ніч 29.10.2026. S&P 500: 500 рядків складу індексу на 29.10.2026 (500 карток: другий клас акцій веде на картку головного, як на сторінці /sp500/).
Що каже Матриця
Ще 80 компаній
Таблиця даних
| Тікер | Компанія | Країна | Капіталізація | Рівень і бал | Вердикт |
|---|---|---|---|---|---|
| ASML | ASML | Нідерланди | $641 млрд | A · 83 бали | BUY |
| SAP | SAP | Німеччина | $276 млрд | B · 75,8 бала | BUY WAIT |
| ASM.AS | ASM International | Нідерланди | $42 млрд | B · 75 балів | BUY WAIT |
| DB1.DE | Deutsche Börse | Німеччина | $63 млрд | B · 71,2 бала | BUY WAIT |
| TT | Trane Technologies | Ірландія | $99 млрд | C · 67,8 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| DSY.PA | Dassault Systèmes | Франція | $34 млрд | C · 67,2 бала | AVOID |
| EQT.ST | EQT AB | Швеція | $38 млрд | C · 66,3 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| AIR.PA | Airbus | Нідерланди | $169 млрд | C · 66,2 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| NXPI | NXP Semiconductors | Нідерланди | $63 млрд | C · 65,8 бала | СПЕКУЛЯЦІЯ |
| SPOT | Spotify | Швеція | $111 млрд | C · 65,3 бала | AVOID |
| RMS.PA | Hermès | Франція | $147 млрд | C · 65,2 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| UCG.MI | UniCredit | Італія | $125 млрд | C · 64,4 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| RACE | Ferrari | Італія | $69 млрд | C · 64,2 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| IFX.DE | Infineon | Німеччина | $77 млрд | C · 64 бали | СПЕКУЛЯЦІЯ |
| STX | Seagate Technology | Ірландія | $159 млрд | C · 63,2 бала | СПЕКУЛЯЦІЯ |
| ACN | Accenture | Ірландія | $149 млрд | C · 62,8 бала | AVOID |
| ENR.DE | Siemens Energy | Німеччина | $126 млрд | C · 61 бал | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| JCI | Johnson Controls | Ірландія | $95 млрд | C · 60 балів | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| AENA.MC | Aena | Іспанія | $45 млрд | C · 60 балів | AVOID |
| ORA.PA | Orange | Франція | $42 млрд | C · 59,6 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| ITX.MC | Inditex | Іспанія | $198 млрд | C · 58,2 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| DTE.DE | Deutsche Telekom | Німеччина | $134 млрд | C · 57,7 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| HO.PA | Thales | Франція | $54 млрд | C · 57,3 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| MC | LVMH | Франція | $211 млрд | C · 57,2 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| UCB.BR | UCB | Бельгія | $57 млрд | C · 57,1 бала | БРАКУЄ ДАНИХ |
| LR.PA | Legrand | Франція | $39 млрд | C · 56,8 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| MAERSK-B.CO | Maersk | Данія | $51 млрд | C · 56,3 бала | БРАКУЄ ДАНИХ |
| SEB-A.ST | SEB | Швеція | $41 млрд | C · 55,3 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| CABK.MC | CaixaBank | Іспанія | $88 млрд | C · 55,1 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| EBS.VI | Erste Group Bank | Австрія | $46 млрд | D · 54,8 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| IBE.MC | Iberdrola | Іспанія | $164 млрд | D · 54,7 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| ARGX | Argenx | Нідерланди | $56 млрд | D · 54,2 бала | БРАКУЄ ДАНИХ |
| SAND.ST | Sandvik | Швеція | $46 млрд | D · 54,2 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| OR.PA | L'Oréal | Франція | $251 млрд | D · 53,7 бала | AVOID |
| RHM.DE | Rheinmetall | Німеччина | $53 млрд | D · 53,5 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| CRH | CRH | Ірландія | $58 млрд | D · 53,2 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| BBVA | BBVA | Іспанія | $139 млрд | D · 53,1 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| ATCO-B.ST | Atlas Copco | Швеція | $81 млрд | D · 52,2 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| SU.PA | Schneider Electric | Франція | $161 млрд | D · 52,1 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| SIE.DE | Siemens | Німеччина | $229 млрд | D · 51,5 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| ELE.MC | Endesa | Іспанія | $49 млрд | D · 51,5 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| ISP.MI | Intesa Sanpaolo | Італія | $115 млрд | D · 50,8 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| PST.MI | Poste Italiane | Італія | $43 млрд | D · 50,8 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| CBK.DE | Commerzbank | Німеччина | $46 млрд | D · 50,5 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| BUD | Anheuser-Busch InBev | Бельгія | $161 млрд | D · 50,3 бала | БРАКУЄ ДАНИХ |
| NDA-FI.HE | Nordea Bank | Фінляндія | $60 млрд | D · 50,3 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| BN.PA | Danone | Франція | $45 млрд | D · 50,3 бала | БРАКУЄ ДАНИХ |
| SHL.DE | Siemens Healthineers | Німеччина | $53 млрд | D · 49,5 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| HEIA.AS | Heineken | Нідерланди | $48 млрд | D · 49,3 бала | БРАКУЄ ДАНИХ |
| VOLV-A.ST | Volvo Group | Швеція | $64 млрд | D · 49,2 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| NOK | Nokia | Фінляндія | $50 млрд | E · 49 балів | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| MDT | Medtronic | Ірландія | $121 млрд | D · 48,8 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| KBC.BR | KBC | Бельгія | $51 млрд | D · 48,8 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| ASSA-B.ST | Assa Abloy | Швеція | $43 млрд | D · 48,7 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| ING | ING | Нідерланди | $93 млрд | D · 48,5 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| P911.DE | Porsche | Німеччина | $45 млрд | D · 48,3 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| SGO.PA | Saint-Gobain | Франція | $36 млрд | D · 48,3 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| INVE-B.ST | Investor AB | Швеція | $129 млрд | D · 48,2 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| ABN.AS | ABN AMRO | Нідерланди | $37 млрд | D · 48,2 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| SWED-A.ST | Swedbank | Швеція | $44 млрд | D · 47,9 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| EL.PA | EssilorLuxottica | Франція | $91 млрд | D · 47,3 бала | БРАКУЄ ДАНИХ |
| CDI.PA | Dior | Франція | $84 млрд | D · 47,3 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| BNP.PA | BNP Paribas | Франція | $106 млрд | D · 46,9 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| SAF.PA | Safran | Франція | $125 млрд | D · 46,4 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| CS.PA | AXA | Франція | $96 млрд | D · 46,3 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| GLE.PA | Société Générale | Франція | $50 млрд | D · 46,3 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| ALV.DE | Allianz | Німеччина | $184 млрд | D · 46,2 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| HNR1.DE | Hannover Rück | Німеччина | $38 млрд | D · 46,2 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| AI.PA | Air Liquide | Франція | $123 млрд | D · 45,7 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| ETN | Eaton | Ірландія | $153 млрд | D · 45,2 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| PRX.AS | Prosus | Нідерланди | $80 млрд | E · 45,2 бала | AVOID |
| MRK.DE | Merck KGaA | Німеччина | $71 млрд | D · 45,2 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| BMPS.MI | Monte dei Paschi | Італія | $37 млрд | D · 44,4 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| DG.PA | Vinci | Франція | $66 млрд | D · 44,2 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| TLX.DE | Talanx | Німеччина | $36 млрд | D · 44,2 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| DSV.CO | DSV | Данія | $49 млрд | D · 44 бали | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| DB | Deutsche Bank | Німеччина | $63 млрд | D · 43,5 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| NVO | Novo Nordisk | Данія | $169 млрд | D · 42,5 бала | СПЕКУЛЯЦІЯ |
| DANSKE.CO | Danske Bank | Данія | $43 млрд | D · 41,5 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| MUV2.DE | Munich RE | Німеччина | $78 млрд | D · 40,5 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| DHL.DE | DHL Group | Німеччина | $72 млрд | D · 40,2 бала | СПЕКУЛЯЦІЯ |
| SAN | Santander | Іспанія | $170 млрд | D · 39,5 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| TTE | TotalEnergies | Франція | $207 млрд | D · 38,2 бала | СПЕКУЛЯЦІЯ |
| SNY | Sanofi | Франція | $101 млрд | D · 38 балів | СПЕКУЛЯЦІЯ |
| ENGI.PA | ENGIE | Франція | $66 млрд | D · 36,3 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| MBG.DE | Mercedes-Benz | Німеччина | $42 млрд | D · 35,7 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| FER | Ferrovial | Іспанія | $39 млрд | D · 35,5 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| PKN.WA | ORLEN | Польща | $44 млрд | D · 34,5 бала | СПЕКУЛЯЦІЯ |
| MT | ArcelorMittal | Люксембург | $45 млрд | D · 34,3 бала | СПЕКУЛЯЦІЯ |
| VOW3.DE | Volkswagen | Німеччина | $39 млрд | D · 33,5 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| ACA.PA | Crédit Agricole | Франція | $51 млрд | D · 32,7 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| G.MI | Generali | Італія | $71 млрд | D · 32,2 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| E | ENI | Італія | $90 млрд | D · 28,5 бала | СПЕКУЛЯЦІЯ |
| ENEL.MI | Enel | Італія | $103 млрд | D · 28 балів | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| BAS.DE | BASF | Німеччина | $51 млрд | D · 27,2 бала | СПЕКУЛЯЦІЯ |
| EOAN.DE | E.ON | Німеччина | $55 млрд | D · 21,2 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| BMW.DE | BMW | Німеччина | $38 млрд | D · 19,5 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| BAYN.DE | Bayer | Німеччина | $50 млрд | E · 16,5 бала | СПЕКУЛЯЦІЯ |
| NBIS | Nebius Group | Нідерланди | $44 млрд | D · 10 балів | НЕ МІЙ СЕКТОР |
| RWE.DE | RWE | Німеччина | $51 млрд | D · 8,3 бала | НЕ МІЙ СЕКТОР |
Джерело: картки Матриці Тараса Гука, ніч 29.10.2026. Вердикти і рівні змінюються щоночі.
| Вердикт | Компаній |
|---|---|
| BUY | 1 |
| BUY WAIT (купувати, чекати ціну) | 3 |
| НЕ МІЙ СЕКТОР | 71 |
| СПЕКУЛЯЦІЯ | 12 |
| AVOID | 6 |
| бракує даних | 7 |
Рівні якості:
- A: лише 1, ASML;
- B: 3, SAP, ASM International і Deutsche Börse;
- C: 25;
- D: 68;
- E: 3.
Порівняння з США
- Топ-100 ЄС
- S&P 500
Таблиця даних
| ЄС, компаній | ЄС, частка | S&P 500, компаній | S&P 500, частка | |
|---|---|---|---|---|
| Рівень A | 1 | 1 % | 4 | 0,8 % |
| Рівень B | 3 | 3 % | 36 | 7,2 % |
| Рівень C | 25 | 25 % | 138 | 27,6 % |
| Рівень D | 68 | 68 % | 281 | 56,2 % |
| Рівень E | 3 | 3 % | 41 | 8,2 % |
Джерело: картки Матриці Тараса Гука, ніч 29.10.2026. S&P 500: 500 рядків складу індексу на 29.10.2026 (500 карток: другий клас акцій веде на картку головного, як на сторінці /sp500/).
На тій самій Матриці серед 500 компаній S&P 500:
- рівень A або B мають 40, тобто 8 %. У топ-100 ЄС таких 4 %;
- у зоні купівлі (STRONG BUY, BUY, BUY WAIT) 53 компанії, тобто 10,6 %. У топ-100 ЄС 4 %.
- Топ-100 ЄС
- S&P 500
Таблиця даних
| ЄС, компаній | ЄС, частка | S&P 500, компаній | S&P 500, частка | |
|---|---|---|---|---|
| STRONG BUY | 0 | 0 % | 4 | 0,8 % |
| BUY | 1 | 1 % | 12 | 2,4 % |
| BUY WAIT | 3 | 3 % | 37 | 7,4 % |
| НЕ МІЙ СЕКТОР | 71 | 71 % | 270 | 54 % |
| СПЕКУЛЯЦІЯ | 12 | 12 % | 93 | 18,6 % |
| AVOID | 6 | 6 % | 78 | 15,6 % |
| БРАКУЄ ДАНИХ | 7 | 7 % | 6 | 1,2 % |
Джерело: картки Матриці Тараса Гука, ніч 29.10.2026. S&P 500: 500 рядків складу індексу на 29.10.2026 (500 карток: другий клас акцій веде на картку головного, як на сторінці /sp500/).
- Топ-100 ЄС
- S&P 500
Таблиця даних
| ЄС, компаній | ЄС, частка | S&P 500, компаній | S&P 500, частка | |
|---|---|---|---|---|
| Дешево | 2 | 2 % | 21 | 4,2 % |
| Справедлива | 17 | 17 % | 65 | 13 % |
| Дорого, але росте | 5 | 5 % | 66 | 13,2 % |
| Дорого без росту | 31 | 31 % | 212 | 42,4 % |
| Пастка дешевизни | 22 | 22 % | 92 | 18,4 % |
| Ріст невідомий, ціну не оцінюємо | 21 | 21 % | 13 | 2,6 % |
| Немає мультиплікатора | 2 | 2 % | 31 | 6,2 % |
Джерело: картки Матриці Тараса Гука, ніч 29.10.2026. S&P 500: 500 рядків складу індексу на 29.10.2026 (500 карток: другий клас акцій веде на картку головного, як на сторінці /sp500/).
Оцінка ціни в сотні ЄС:
- «дорого без росту»: 31 компанія;
- «пастка дешевизни»: 22, тобто дешево за мультиплікатором, але прибуток не росте. Здебільшого банки;
- «справедлива»: 17;
- «дешево»: лише 2, Siemens Energy і NXP Semiconductors.
Найсильніша за цифрами: ASML
ASML єдина з сотні має і рівень A (83 бали), і справедливу ціну. Тому і єдиний BUY (картка ASML, ніч 29.10.2026).
Чому вона найкраща:
- Монополія. Лише ASML робить EUV-літографи, без яких не виготовити найсучасніші чіпи. TSMC, Samsung, Intel купують їх тільки в неї.
- Маржа: валова 54,3 %, операційна 38,6 %, чиста 34,1 % за 12 місяців.
- Ріст: виручка за 12 місяців +22,5 %. Аналітики чекають +37 % виручки і +45 % прибутку на акцію на наступні 12 місяців.
- Грошовий потік: вільний $24,4 млрд за 12 місяців. Виплати акціями лише $0,1 млрд, менше ніж 1 % від FCF.
- Баланс: готівки $14,5 млрд, боргу $2,2 млрд.
- Викуп акцій: $9,1 млрд за рік, кількість акцій -1,1 %.
- Оцінка: NTM P/E 28,4, PEG 0,74. Базовий сценарій дає 20,2 % на рік на 5 років, тобто подвоєння приблизно за 3,8 року.
- Звіти: перевершила оцінку аналітиків у 83 % з 12 останніх кварталів.
Ризики, вони теж є на картці:
- Китай дає 29 % виручки. Експортні обмеження США і Нідерландів б'ють саме по цій частці.
- Найбільший клієнт дає 24 % виручки.
- Циклічність: замовлення на обладнання для чіпів ходять хвилями.
Обидві частки за 2025 рік, з річного звіту компанії (20-F ASML).
У моєму портфелі. ASML один із моїх найкращих гейнерів. Мої цифри з «Мого портфеля» на Матриці станом на 28.10.2026:
- 6 акцій ASML на біржі в Амстердамі (ASML.AS);
- середня ціна купівлі €641,84;
- позиція зараз €8 879 ($9 885), це 6,4 % портфеля;
- прибуток +130,6 %, тобто +€5 028 ($5 597).
Тобто вкладене більше ніж подвоїлось. За останній рік сама акція +58 %.
Операційна маржа
Таблиця даних
| Тікер | Компанія | Операційна маржа | Ріст виручки | Звітність на |
|---|---|---|---|---|
| ASML | ASML | 38,6 % | 22,5 % | 30.09.2026 |
| SAP | SAP | 27,4 % | 7,8 % | 30.09.2026 |
| ASM.AS | ASM International | 31,1 % | 13,4 % | 30.09.2026 |
| DB1.DE | Deutsche Börse | 41,1 % | немає даних | 30.09.2026 |
| Медіана | топ-100 ЄС | 17,7 % | 4,7 % | |
| Медіана | S&P 500 | 18,7 % | 8,1 % |
Джерело: картки Матриці Тараса Гука, ніч 29.10.2026. Показники за останні 12 місяців звітності, дата в таблиці. S&P 500: 500 рядків складу індексу на 29.10.2026 (500 карток: другий клас акцій веде на картку головного, як на сторінці /sp500/).
SAP, ASM International і Deutsche Börse
- SAP: рівень B, 75,8 бала, «дорого, але росте». NTM P/E 26,4, PEG 1,73, базовий CAGR 14 %. Якісний софт за підпискою, але ціна зараз висока (картка SAP).
- ASM International: рівень B, 75 балів, «дорого, але росте». NTM P/E 26,0, PEG 0,74, базовий CAGR 17,1 %. Теж обладнання для чіпів, сусід ASML по ланцюгу (картка ASM.AS).
- Deutsche Börse: рівень B, 71,2 бала. Але «дорого без росту»: PEG 4,67, базовий CAGR 5 % (картка DB1.DE).
Поза матрицею: 71 компанія «не мій сектор»
НЕ МІЙ СЕКТОР: 71 компанія
Ще 59 компаній
СПЕКУЛЯЦІЯ: 12 компаній
AVOID: 1 компанія
Джерело: картки Матриці Тараса Гука, ніч 29.10.2026. Ворота 0: перший крок методології, сектор, цикл або біржова ціна продукту зупиняють аналіз до матриці «якість x ціна».
Ворота 0 це перше правило моєї методології. Я не купую компанію, бізнес якої не можу оцінити або в якій не бачу переваги на 10 років уперед. Сюди потрапляють:
- банки і страховики;
- комунальні компанії і нафта;
- автовиробники і хімія;
- оборонка.
А саме вони і складають більшість великої Європи.
Чому важливо відсіювати одразу. Менше компаній означає менше помилок. Коли я не розумію, як компанія заробляє і що з нею буде через 10 років, я не можу знати і справедливої ціни. Тоді рішення стає вгадуванням. Ворота 0 відсікають такі рішення ще до того, як я подивлюся на ціну.
Але серед відсіяних є хороші компанії. Ворота 0 кажуть «не для мене», а не «погана компанія». Ось три приклади, де цифри сильні:
Rheinmetall
- Рівень D, 53,5 бала, ціна «справедлива».
- Базовий CAGR 22,1 % на рік, PEG 0,4, NTM P/E 22,2.
- За карткою: виручка за 12 місяців -2,3 %, аналітики чекають +55,7 % на наступні 12 місяців; операційна маржа 18,7 %; ROIC 17 % (картка RHM.DE).
- Оборонний цикл у Європі дає замовлення на роки вперед.
- Я не беру оборонку, бо попит тут залежить від політики, а не від продукту.
Siemens Energy
- Рівень C, 61 бал, одна з двох «дешевих» у сотні.
- NTM P/E 22,8, PEG 0,46, базовий CAGR 14,6 %.
- За карткою: виручка за 12 місяців +9 %, аналітики чекають +17,1 % на наступні 12 місяців; операційна маржа 8,8 % (картка ENR.DE).
- Газові турбіни й обладнання для мереж, на які зараз великий попит через дата-центри.
- Довгі контракти і минулі збитки вітрового підрозділу роблять бізнес складним для оцінки на 10 років.
Airbus
- Рівень C, 66,2 бала, ціна «справедлива».
- NTM P/E 23,0, PEG 1,14, базовий CAGR 16,1 %.
- За карткою: виручка за 12 місяців +10 %, операційна маржа 8,1 %, ROIC 19,3 % (картка AIR.PA).
- Дуополія з Boeing у великих літаках, черга замовлень на роки.
- Виробництво і постачальники тут головний ризик, і це промисловість, яку я не беру.
Відомі імена, які не проходять
- LVMH: рівень C, «дорого без росту», PEG 2,43, базовий CAGR 7,4 %.
- Hermès: рівень C, «дорого без росту», NTM P/E 27,3, PEG 3,19.
- L'Oréal: рівень D, AVOID, NTM P/E 29,4, PEG 2,86.
- Ferrari: рівень C, NTM P/E 34,6, PEG 5,81, базовий CAGR 4,7 %.
- Novo Nordisk: рівень D, «пастка дешевизни», NTM P/E 12,0. Прогноз прибутку на 5 років від'ємний: -16,9 % на рік у базовому сценарії.
- Spotify: рівень C, AVOID, NTM P/E 37,7, PEG 3,9.
Критичні червоні прапорці мають 21 компанія зі ста. Найбільше в RWE і Nebius, по 4. По 3 в E.ON, ArcelorMittal, Volkswagen і BMW. Здебільшого це борг понад 3 EBITDA або капекс, більший за операційний грошовий потік.
Як купити акції на європейській біржі
Купувати акції європейських компаній можна прямо на їхніх біржах. Я так купив ASML в Амстердамі. Через Interactive Brokers це доступно кожному інвестору, нічого особливого не треба.
Як увімкнути:
- В IBKR відкрийте налаштування рахунку, розділ Trading Permissions.
- У розділі акцій (Stocks) додайте Європу цілком або окремо потрібні країни, наприклад Нідерланди чи Німеччину.
- Після підтвердження з'явиться доступ до купівлі на біржах цих країн.
Плюси:
- Валюта. Якщо ви поповнюєте рахунок у євро, купуєте одразу в євро, без конвертації в долари.
- Податок на спадщину США. Акції європейських компаній на європейських біржах не американські активи, тож американський податок на спадщину на них не поширюється. Докладніше про цей податок у статті Що купувати на Interactive Brokers новачку.
Мінуси:
- Комісія трохи вища, ніж на біржах США.
- Ліквідність менша: торги тонші, а різниця між ціною купівлі і продажу ширша.
- Опціонів зазвичай немає, на відміну від американських бірж.
- Валютний ризик. Ціна в євро, тож для доларового інвестора результат залежить і від курсу EUR/USD.
Висновок
- Велика Європа це здебільшого банки, промисловість і енергетика. Для мене це не мій сектор, тож 71 вердикт зі 100 «не мій сектор».
- Якісних і зростаючих мало: ASML, SAP, ASM International. ASML найкраща з усієї сотні, і вона в моєму портфелі.
- Справжніх «дешевих» майже немає. Те, що виглядає дешевим, частіше пастка дешевизни: прибуток не росте.
- США дають удвічі більше якісних компаній: 8 % рівня A або B проти 4 %. Тому мій портфель і далі здебільшого американський.
Що далі
- Список оновлюється щоночі разом з усіма картками.
- Весь список з картками кожної компанії: Топ-100 ЄС на Матриці.
- Там можна клікнути на будь-яку компанію і подивитися, чому вердикт саме такий.
- Так само є Топ-100 світу і українські компанії.
Уся сотня з картками
Усі 100 компаній ЄС з картками, цінами, рівнями і вердиктами лежать на окремій сторінці Матриці і оновлюються щоночі. Вхід безкоштовний: на пошту приходить код, пароля немає.
Читайте також
- Вибір редакції
Акції · стаття без відео
Як вибрати акції: аналіз акцій за методом Тараса Гука
Аналіз акцій онлайн українською: як Матриця Тараса Гука оцінює якість компанії, ціну за P/E і PEG та дає вердикт. Понад 800 компаній, ліцензовані дані.
Акції · стаття без відео
Українські публічні компанії: індекс на Матриці
12 українських публічних компаній на Матриці Тараса Гука: капіталізація, сектори, Київстар, агро і вердикти з карток кожної компанії.
ETF · Відео від 09.10.2022
Як почати інвестувати в S&P 500: чому новачку краще ETF
Чому для першого кроку на фондовому ринку я радив ETF на S&P 500, а не окремі акції, що дає складний відсоток за 30 років і які бувають просідання.
Джерела (4)
- Список «Топ-100 ЄС» і картки компаній у Матриці Тараса Гука. склад, капіталізація, країна, кошик, рівень і бал, вердикт, оцінка ціни, маржі, ріст, прапорці; картки ночі 29.10.2026, ціни на 28.10.2026
- Список «S&P 500» у Матриці Тараса Гука. рівні, вердикти, оцінка ціни і кошики 500 компаній для порівняння, та сама ніч
- Рейтинг найбільших компаній за капіталізацією, companiesmarketcap.com. склад переліку «Топ-100 ЄС» на 27.10.2026
- ASML, річний звіт 20-F за 2025 рік (SEC). виручка за країнами і частка найбільшого клієнта за 2025 рік